logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

علائم گوش درد نوزاد

آدمین
18 خرداد 1401
دقیقه زمان برای مطالعه

گوش درد یک بیماری شایع بین نوزادان است و بیشتر کودکان زیر سه سال به آن دچار می شوند. مادر ها باید با علائم گوش درد نوزاد آشنایی داشته باشند تا در صورت بروز علائم حتما کودک خود را پیش یک متخصص ببرند.

علت پیدایش درد گوش در نوزاد

اغلب علت این درد عفونت گوش میانی یا اوتیت مدیا می باشد اما علت های دیگری نیز میتواند داشته باشد. ممکن است درد گوش نوزاد به دلیل عفونت گوش خارجی، وجود جسم خارجی، پارگی پرده گوش و یا ضربه و … باشد.
توجه به نوزاد در دوران شیرخوارگی بسیار مهم است. زیرا او در صورت درد توانایی حرف زدن ندارد و با گریه و بهانه گیری والدین را متوجه می کند.
به این دلیل غربالگری ها و توجه به سلامت نوزاد اهمیت زیادی دارد. از ماه پنجم بارداری تا سه ماه پس از تولد با غربالگری و معاینه، سلامت شنوایی نوزاد سنجیده میشود.
غربالگری ها شامل تست OAE بعد از زایمان و تست ABR در پایان سه ماهگی است. علاوه بر این باید از عدم وجود عفونت در گوش نوزاد نیز مطمئن شد.

 

عفونت گوش میانی در نوزادان

 

عفونت گوش میانی در نوزادان

همانطور که گفته شد، بیشترین علت گوش درد نوزاد، عفونت گوش میانی میتواند باشد. عفونت گوش علت باکتریایی دارد و درمان آن ملزم به مصرف دارو و مراجعه به پزشک است. برای درمان حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و از دارو برای نوزاد استفاده کنید تا علائم آن رفع شود.تعلل در مراجعه به پزشک موجب تشدید عفونت، پارگی پرده گوش و انتقال عفونت به عصب گوش میشود. تمام این موراد میتواند منجر به کم شنوا یا ناشنوا شدن کودک شود و در نهایت منژیت و مرگ را به همراه دارد.

علل های دیگر به غیر از عفونت

به غیر از عفونت گوش میانی، تجمع مایع در گوش یا ورود جسم خارجی به گوش نوزاد میتواند علت گوش درد نوزادان باشد. در صورتی که بیقراری نوزاد را مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید.
پیدا کردن علت گوش درد نوزاد به شما کمک میکند تا اقدام مناسب را برای درمان آن انجام دهید. همچنین آشنایی با علائم گوش درد به تشخیص آن کمک می کند.

 

تشخیص علت گوش درد نوزادان

از کجا بفهمیم نوزاد گوش درد دارد؟

درد گوش گاهی تنها در یکی از گوش های کودک وجود دارد و میتواند خیلی شدید باشد. درد گوش معمولا با آبریزش بینی، تب و استفراغ همراه است و نوزاد به علت درد آشفته به نظر میرسد. در خواب او اختلال ایجاد میشود و مدام به گوش خود دست میزند یا آنرا می کشد. این کارها علامت هشدار است و باید به آن توجه کرد.

علائم ظاهری قابل مشاهده

گریه کردن، بیقراری و بی خوابی در شب علامت معمول گوش درد در نوزادان است و اگر توانایی تشخیص آنرا ندارید حتما باید به پزشک مراجعه شود.
علامت دیگر درد گوش نوزادان تغییر رنگ مدفوع می باشد. سبزشدن رنگ مدفوع نشانه عفونت است و باید به آن توجه کرد.

علائم شدید و خطرناک

عفونت شدید اما با تب و ترشحات زرد یا سفید از گوش همراه است که بوی بدی دارند. اگر عفونت گوش نوزاد درمان نشود میتواند به سوراخ شدن پرده گوش منجر شود و مشکلات شنوایی برای او ایجاد کند.

 

پیشگیری از گوش درد در نوزادان

پیشگیری از گوش درد در نوزادان

برای پیشگیری از عفونت و گوش درد نوزاد حتما باید او را واکسینه کنید. از خواباندن نوزاد در زمان شیردهی خودداری کنید. در این حالت شیر داخل گوش او میرود و موجب عفونت میگردد.
نوزادتان را از افراد سرما خورده و بیمار دور نگه دارید. ایمنی بدن او پایین است و به زودی بیمار خواهد شد.
برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت گوش درد مشخص شود. سپس مصرف دارو را برای درمان آغاز کنید.

 

درمان خانگی گوش درد نوزادان

 

درمان خانگی گوش درد نوزادان

در ادامه به برخی روش های درمان که متداول است اشاره کردیم، هرچند در بیشتر مواقع این درمان ها به نتیجه می رسند اما بهتر است که برای اطمینان به دکتر متخصص مراجعه کرده و طبق نسخه درمان ایشان عمل کنید.

داروی بدون نسخه برای تکسین درد گوش نوزاد

استفاده از مسکن ها میتواند درد را کاهش دهد و به کنترل آن کمک کند تا زمانیکه به پزشک مراجعه می کنید. داروهایی مثل ایبوپروفن و استامینوفن میتواند درد نوزاد را کاهش دهد. در صورتیکه درد با تب همراه باشد نیز مصرف این داروها تب را کم می کند. مصرف آسپرین برای نوزادان ممنوع است.

کمپرس سرد و گرم

برای التیام درد گوش در کودکان می توانید از کمپرس سرد یا گرم مثل کیسه یخ یا کیسه آب گرم استفاده نمایید. بهتر است کمپرس را روی گوش قرار دهید و پس از ده دقیقه آن را عوض کنید. میتوانید پشت هم از کمپرس سرد و گرم استفاده نمایید.

روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای درمان درد گوش کودکان یک روش سنتی است و تاثیر کوتاه مدت دارد. در حقیقت به صورت علمی استفاده از روغن زیتون تایید نشده ولی میتواند تا حدودی درد را برطرف کند.
اگر تصمیم به استفاده از این روش دارید، روغن زیتون را کمی گرم کنید ولی از دمای بدن نباید داغ تر باشد. سپس آنرا داخل گوش بریزید تا درد تسکین پیدا کند.

روغن درخت چای

استفاده از سایر روش ها ممکن است برای کودک ایجاد حساسیت کند. اما روغن چای را میتوانید با روغن زیتون مخلوط کنید و استفاده نمایید. روغن چای ضد قارچ، ضدعفونی کننده و ضد التهاب می باشد و باکتری ها را کاملا از بین میبرد.

تغییر روش خواب کودک

باید در زمان خواب فشار روی گوش کودک کم باشد. به این دلیل طرز خواب او را تغییر دهید تا در صورت عفونت درد او کاهش پیدا کند. کاهش فشار روی گوش با تنظیم ارتفاع سر او ممکن است و به خواب راحت کمک می کند.

روغن زنجبیل

به طور کلی زنجبیل خاصیت ضدالتهابی دارد و درمان گوش درد کودکان میتوانید از آب زنجبیل یا روغن زنجبیل استفاده کنید. دقت کنید نباید روغن زنجبیل را به هیچ وجه داخل کانال گوش بریزید.

سیر

می توانید مقداری سیر خردشده را با روغن زیتون یا روغن کنجد گرم کنید و روغن انباشته شده درون سیر را داخل کانال گوش بریزید. سیر خاصیت آنتی بیوتیک دارد و درد را کاهش می دهد.

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید

برای درمان گوش درد می توانید چند قطره آب اکسیژنه داخل گوش کودک بچکانید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس گوش را با آب مقطر شست و شو دهید.

پیاز

استفاده از پیاز به درمان گوش درد کودک کمک می کند. یک قاشق از آب پیاز رنده شده را گرم کنید و پس از سرد شدن دخل گوش کودک بچکانید. روزی دو سه قطره کافی است.
همچنین می توانید پیاز خام را روی یک پارچه تمیز له کنید و سپس پارچه را گره بزنید و روی گوش قرار دهید. این کار را دو تا سه مرتبه در روز انجام دهید تا درد گوش برطرف شود.

آيا از  سیر برای گوش درد نوزاد میتوان استفاده کرد؟

سیر یکی از درمان هایی است که در باور قدیمی بسیار خاصیت درمانی دارد اما این موضوع به هیچ وجه درست نیست تا کنون شواهد علمی برای این موضوع ثابت نشده است. بهتر است به جای به خطر انداختن جا نوزاد و استفاده از روش های بالا مگر در زمان های اضطراری که امکان دسترسی به دکتر نیست.

 

دارو برای درمان گوش درد کودک

 

دارو برای درمان گوش درد کودک

برای درمان گوش درد کودکان بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همانطور که پیش تر اشاره شد تعلل در این موضوع می تواند موجب تشدید عفونت شود و مشکلاتی را برای شنوایی او ایجاد کند.
برای درمان گوش درد کودکان، در صورتیکه علت آن عفونت باشد، باید آنتی بیوتیک مصرف شود. در مواردی نیاز به شست و شوی گوش نوزاد وجود دارد یا برای چند روز باید از قطره گوش استفاده کنید.

داروهایی که معمولا توسط پزشک تجویز می شود، معمولا شامل موارد زیر است:

قطره کلرامفنیکل (chloramphenicol)

این قطره آنتی بیوتیک است و عفونت های باکتریایی گوش و چشم را درمان میکند. عوارض کمی دارد که به ندرت بروز می کند. ممکن است بیمار دچار ضربان قلب شدید یا فشارخون شود و همچنین با آب شدن رنگ پوست، تنفس نامنظم و رنگ پریدگی همراه است. برای جلوگیری از این موارد حتما طبق نسخه پزشک عمل کنید.

قطره گوش بتامتازون (betamethasone)

استفاده از قطره بتامتازون برای گوش منجر به کاهش التهاب، سوزش و درد میشود. در صورت پارگی پرده گوش یا داشتن سابقه حساسیت دارویی نباید از این دارو استفاده کنید. در صورت مصرف صحیح و زیر نظر پزشک عارضه جدی به همراه ندارد.

قطره گوش گلیسیرین فنیکه (glycerin pheniqe)

قطره گلیسیرین فنیکه از دسته داروهای موضعی است و علاوه بر نرم شدن جرم داخل گوش، انواع باکتری، قارچ و ویروس را از بین میبرد.
عوارض مصرف قطره گوش گلیسیرین به صورت حساسیت و آسیب به صماخ ناشی از تورم جرم گوش ممکن است بروز کند که این مشکل به ندرت رخ میدهد. اگر استفاده از این قطره موجب التهاب، سوزش یا خارش شدف محل را با آب و صابون شست و شو دهید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

سوالات متدوال

با عفونت مکرر گوش چکار کنیم؟

در صورتیکه عفونت گوش مزمن شود و کودک شما در سال چندبار دچار عفونت شود، باید از درمان های مخصوص استفاده کنید. در این صورت به طور موقتی داخل گوش لوله تهویه یا VT قرار داده میشود ا عفونت تخلیه شود و تبف درد و بی تابی کودک کاهش یابد.

علائم گوش درد نوزاد چیست؟

از علائم خفیف آن میتوان به درد در یکی از گوش ها که همراه با آبریزش بینی، تب و استفراغ می باشد.

آیا دود سیگار برای درمان عفونت گوش موثر است؟

استفاده از دود سیگار برای درمان گوش درد کودک به هیچ وجه توصیه نمیشود. مصرف دود سیگار در والدین و نزدیکان کوک حتی او را مستعد کم شنوایی یا ناشنوایی می کند.

استفاده از ویکس به درمان گوش درد نوزاد کمک میکند؟

استفاده از ویکس و روش های خانگی درد را به طور موقت کاهش میدهند اما به درمان کمکی نمی کند.

آيا از  سیر برای گوش درد نوزاد میتوان استفاده کرد؟

خیر بهتر است که به دکتر متخصص مراجعه کنید.

 

منبع : webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

شایع ترین مشکلات شیردهی مادران به نوزادن به همراه راه حل

شیر دهی به نوزاد مخصوصا در ماه های اول سختی های خودش را دارد و مادران را نگران می
آدمین
21 فروردین 1401

زمان مناسب بستن گن بعد از زایمان

برای اینکه بدانیم زمان مناسب بستن گن بعد از زایمان چه زمانی است، باید ابتدا از پزشک خود
آدمین
31 فروردین 1401

روش های تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت جنین یکی از مسائلی است که از گذشته خانواده ها به آن توجه خاصی داشته اند. در
آدمین
17 اردیبهشت 1401
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader