logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

میوه های لاغرکننده و چربی سوز

آدمین
26 اردیبهشت 1401
دقیقه زمان برای مطالعه

یکی از میان وعده های محبوب و مقوی، میوه است. میوه ها منبع طبیعی ویتامین و فیبر هستند و می تواند پشتوانه خوبی برای یک رژیم غذایی باشد. میوه ها به طور کلی کم کالری هستند و فیبر بالایی دارند. به این جهت خوردن میوه های متنوع به شما در کاهش وزن کمک زیادی میکند. اما برخی میوه ها برای لاغری موثرترند. میخواهیم با میوه های لاغرکننده و چربی سوز در این مقاله آشنا شویم.

در حقیقت با خوردن میوه، علاوه بر کاهش وزن، احتمال خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی و انواع سرطان برای شما کاهش می یابد. به این جهت استفاده از میوه ها به عنوان میان وعده توصیه میشود.

 

چربی سوزی با گریپ فروت

 

گریپ فروت و لاغری

یکی از بهترین میوه های لاغرکننده و چربی سوز، گریپ فروت است. گریپ فروت حاصل پیوند پوملو و پرتقال است که مصرف آن با کاهش وزن همراه است. نصف این میوه تنها 39 کالری دارد و حاوی 65% ویتامین C می باشد.

گریپ فروت قرمز می تواند تا 28% ویتامین A بدن شما را تامین کند.

این میوه همچنین دارای شاخص گلیسمی پایین می باشد که قند را با سرعت کمتری در جریان خون آزاد می نماید. به این ترتیب کالری بیشتری میسوزانید و کاهش وزن محسوسی خواهید داشت.

با تحقیق روی 85 نفر فرد چاق ثابت شده است خوردن این میوه قبل از غذا به مدت 12 هفته میتواند منجر به کاهش وزن 7.1 درصدی در فرد شود. مصرف گریپ فروت همچنین موجب بهبود سطح کلسترول خون میگردد.

این میوه را میتوانید در سالاد نیز استفاده کنید.

 

کاهش وزن با خوردن سیب

 

کاهش وزن با خوردن سیب

سیب یکی از بهترین میوه های لاغرکننده و چربی سوز برای کسانی است که تصمیم به لاغری دارند. سیب میوه ای کم کالری و سرشار از فیبر است. یک سیب بزرگ دارای 116 کالری و 5.4 فیبر می باشد.

در یک تحقیق روی تعدادی از زنان مشخص شد اگر به مدت ده هفته، روزانه سه سیب یا گلابی به همراه کلوچه جو دوسر مصرف شود، کاهش وزن به چه صورتی خواهد بود. جالب این است که افرادی که سیب و سه کلوچه جو دوسر مصرف کردند کاهش وزنی حدود 0.91 کیلوگرم و کسانی که گلابی به همراه جو دوسر مصرف کردند کاهش وزنی به میزان 0.84 کیلوگرم داشتند.

در این دو گروه وزن جودوسر یکسان بود و تغییر نکرد.

افرادی که سیب می خورند، به طور متوسط در طی یک دوره چهار ساله 1.24 پوند وزن از دست میدهند. این میوه بسیار کم کالری است در حالی که نسبت به سایر میوه ها سیر کننده تر است. با خوردن سیب زمان بیشتری احساس سیری می کنید و نیاز کمتری به غذا خواهید داشت.

برای اینکه اشتهایتان را بهتر کنترل کنید، خود سیب را بخورید. خوردن یک سیب کامل تاثیر بیشتری نسبت به مصرف آب میوه دارد. این نوشیدنی نسبت به سایر نوشیدنی ها کالری کمتری دارد اما تاثیر کمتری در کاهش چربی نسبت به خوردن خود سیب خواهد داشت.  

عصاره پلی فنول موجود در سیب یکی از ترکیبات طبیعی میوه ها برای کاهش سطح کلسترول می باشد. این میوه را میتوانید به صورت پخته هم استفاده کنید. سیب به صورت گرم، سرد، همراه ماست، داخل خورشت و داخل سالاد نیز میتوان استفاده کنید.

سیب یکی از میوه هایی است که پیش از بارداری به مادران توصیه میگردد از آن استفاده کنند. مادران آگاه امروزه میدانند با رعایت رژیم بخصوص پیش از بارداری میتوانند بارداری راحت تری را داشته باشند. در صورتی که میخواهید در مورد رژیم لاغری پیش از بارداری بدانید، در مقاله رژیم مناسب پیش از بارداری در این رابط صحبت کرده ایم.

لاغری با خوردن انواع توت

 

لاغری با خوردن انواع توت

یکی دیگر از میوه های لاغرکننده و چربی سوز و کم کالری که برای لاغری موثر است، انواع توت است. توت بسیار کالری پایینی دارد، مثلا یک دوم فنجان بلوبری تنها 42 کالری دارد. خوردن 74 گرم بلوبری میتواند به صورت روزانه تا 12% ویتامین C، منگنز و 18% ویتامین K را در بدن شما تامین کند.

حدود 152 گرم (یک فنجان) توت فرنگی تا 50 کالری، 3 گرم فیبر، 15% ویتامین C و تقریبا 30% منگنز را به صورت روزانه برای بدن شما تامین کند.

توت سیرکننده است و مصرف 65 کالری از این میوه میتواند میل شما را غذا کمتر کند.

خوردن توت فرنگی همچنین موجب کاهش سطح کلسترول، کاهش فشار خون و کاهش التهاب می شود. مصرف این میوه به ویژه برای افرادی که اضافه وزن دارند، بسیار موثر و مفید خواهد بود.

میتوانید برای صبحانه توت تازه یا یخ زده به همراه غلات یا ماست میل کنید. میتوانید انواع توت را داخل سالاد یا اسموتی بریزید و میل نمائید.

 

میوه های هسته دار مناسب رژیم لاغری

 

میوه های هسته دار مناسب رژیم لاغری

میوه های هسته دار یا سنگی تابستانی مثل هلو، شلیل و آلو شاخص گلیسمی پایینی دارند و از کالری پایینی نیز برخوردارند. مصرف میوه های هسته دار مواد مغذی و ویتامین C و A بدن شما را تامین میکنند و به این منظور انتخاب مناسبی برای کسانی هستند که رژیم لاغری دارند.

یک هلو به طور متوسط دارای 58 کالری می باشد. یک فنجان گیلاس دارای 87 کالری می باشد. همچنین دو آلوی کوچک یا چهار زردآلو تنها 60 کالری دارند.

میوه های هسته دار میتواند جایگزین بسیار خوبی برای چیپس و سایر میان وعده های پرکالری باشد. مصرف این میوه ها احساس سیری ایجاد میکند و برای استفاده در رژیم غذایی بسیار مناسب می باشد.

میتوانید میوه های هسته دار را به صورت تازه در سالاد و فرنی نیز استفاده کنید.

 

تاثیر پشن فروت در کاهش وزن

 

تاثیر پشن فروت در کاهش وزن

پشن فروت میوه ای از آمریکای جنوبی است که درخت گلدار و زیبایی دارد. پشن فروت یک پوسته بیرونی سفت دارد که زرد یا بنفش رنگ دارد. داخل میوه یک توده دانه خوراکی وجود دارد.

این میوه تنها 17 کالری دارد و منبع غنی از فیبر، آهن، پتاسیم، ویتامین A و ویتامین C می باشد. مصرف روزانه 5 عدد از این میوه 42% از RDI را با کمتر از 100 کالری تامین می نماید.

فیبر موجود در این میوه هضم غذا را کند میکند و شما برای مدت طولانی تری احساس سیری خواهید کرد. دانه های پشن فروت دارای پنی فنولی هستند و موجب کاهش فشارخون و بهبود حساسیت به انسولین در مردان میشوند.

اگر این میوه را به قصد چربی سوزوی مصرف می کنید، بهتر است آن را به طور کامل میل کنید. میتوانید به عنوان دسر یا در نوشیدنی نیز این میوه را بریزید.

 

فواید ریواس برای لاغری فوری

 

فواید ریواس برای لاغری فوری

ریواس بهترین سبزی برای لاغری است. اما در اروپا و امریکا به عنوان میوه مصرف میشود.

هر ساقه ریواس تنها 11 کالری و تقریبا حدود 1 گرم فیبر دارد. مصرف ریواس تقریبا 20% از مصرف روزانه ویتامین K را در بدن شما تامین خواهد کرد و به کاهش کلسترول کمک زیادی میکند.

اگر با اضافه وزن مشکل دارید، مصرف ریواس می تواند به چربی سوزی کمک زیادی کند.

مطالعه روی 83 نفر از افراد مبتلا به انسداد شرایین ( بیماری عروق) نشان داده که مصرف روزانه 23 میلی گرم عصاره ریواس خشک میتواند به مدت شش ماه منجر به کاهش قابل توجهی در کلسترول خون شود. مصرف این سبزی به بهبود عملکرد رگ ها نیز کمک میکند.

ساقه های ریواس را میتوانید به صورت خورشتی نیز مصرف کنید و یا داخل فرنی، به همراه غلات اضافه کنید.

 

چربی سوزی با کیوی

 

چربی سوزی با کیوی

کیوی از میوه های لاغر کننده و مفید است. کیوی سرشار از مواد مغذی، ویتامین C، ویتامین E، فولات و فیبر می باشد. مصرف این میوه برای سلامتی بسیار مفید است و به چربی سوزی و کاهش وزن کمک زیادی میکند.

در تحقیق که روی 41 نفر دیابتی انجام شد، مصرف کیوی به مدت 12 هفته روزانه دو عدد علاوه بر افزایش سطح ویتامین C در کاهش فشار خون و کاهش وزن نیز موثر بود.

مصرف کیوی همچنین به کنترل قند، بهبود کلسترول و سلامت روده ها کمک می کند. کیوی شاخص گلیسمی پایینی دارد و هر چند حاوی قند می باشد، اما با سرعت کمی قند را آزاد میکند و این مسئله موجب کاهش سطح قند خون فرد میشود.

یک کیوی کوچک پوست کنده بیش از 2 گرم فیبر دارد. پوست میوه به تنهایی دارای 1 گرم فیبر می باشد.

به طور کلی رژیم غذایی حاوی میوه ها، به کاهش وزن کمک زیادی میکند. مصرف میوه موجب ایجاد احساس سیری و سلامت روده ها در فرد میشود.

کیوی را میتوانید به همراه پوست بخورید. آب این میوه نیز میتواند در سالاد استفاده شود. 

 

سوالات متداول 

آیا خوردن میوه ها به تنهایی در لاغری تاثیر دارد؟

خوردن میوه ها می تواند به چربی سوزی شما کمک کند. اما لاغری تنها با این کار امکان پذیر نیست. باید رژیم غذایی همراه با ورزش باشد و از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید. 

خوردن چه میوه هایی در صبح باعث چربی سوزی میشود؟

خوردن سیب قبل از صبحانه به دلیل داشتن فیبر زیاد زمان بیشتری به شما احساس سیری میدهد و از بهترین میوه ها برای کاهش وزن می باشد. 

آیا آب میوه ها به اندازه خوردن میوه در لاغری موثر است؟

خوردن میوه ها به لاغری شما کمک میکند و بهتر است میوه به صورت کامل میل شود. اما آب سبزیجات گزینه بهتری نسبت به آب میوه ها برای کاهش وزن است. سبزیجات فیبر حلال دارند و به چربی سوزی کمک میکنند. سبزیجاتی مثل کرفس، تره فرنگی و بروکلی مناسب ترین سبزیجات برای لاغری و چربی سوزی هستند. 

آیا مصرف میوه در رژیم لاغری برای افراد دیابتی خطرناک است؟

میوه ها حاوی کربوهیدارت هستند و قند خون را تحت تاثیر قرار میدهند. شما میتوانید مقدار زیادی میوه مصرف کنید، اما ممکن است خوردن میوه های به خصوص قند شما بالا ببرد. مصرف میوه هایی مثل انگور، گیلاس، گلابی، هندوانه و … باید به مقدار کم مصرف شوند تا آسیبی به شما وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بهترین مواد غذایی شیر ساز برای مادران شیرده

اغلب مادران در دوران شیردهی درباره اندازه شیر خود نگران هستند. برخی مادران گمان میکنند
آدمین
19 اردیبهشت 1401

اقدام به بارداری پس از سقط جنین

بارداری پس سقط موضوعی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت، مادران پس از از دست دادن جنین
آدمین
16 خرداد 1401

اختلالات بند ناف

بندناف راه ارتباطی جنین و مادر است. بندناف یا طناب نافی از طرفی به جنین و از یک طرف به جفت
آدمین
02 خرداد 1401
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader