logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

کودک در هجده ماهگی

کودک در هجده ماهگی

در میانه دوسالگی کودک شما بدغذا شده است. او که پیش از این حسابی غذا میخورد، حالا با کمی غذا احساس سیری میکند و این برای شما نگران کننده است. اگر غذای سالم مثل پنیر، ماست، بلغور،جو دو سر و میوه به او بدهید برایش مفید است و انرژی و کالری لازم را به بدن او میرساند.

با خوردن اینها کودک سرحال است و وزن کم نخواهد کرد. در صورتی که احساس کردید در حال وزن کم کردن است حتما به پزشک اطلاع دهید.

برای ایجاد علاقه به غذا نیازی نیست وقت زیادی را صرف جزئیات کنید و یا غذای جدایی برای او در نظر بگیرید. اغوا یا تشویق کودک به خوردن غذا او را بیشتر آزار میدهد.

به جای این کار، غذا را در وعده های کوچک به او بدهید و در هر وعده تمام مواد غذایی مورد نیاز او را بگنجانید. او باید در یک وعده گوشت و در وعده دیگر سبزیجات و غلات را دریافت کند. پس مراقب رژیم غذایی او باشید.

یادتان باشد غذایی که در طول هفته مصرف میکند مهم تراز غذاهایی است که هر روز میخورد. اگر غذای سالمی به او بدهید به مرور دریافتن غذاهای مورد نیاز و مورد علاقه اش تبحر پیدا میکند.

 

استقلال-رو-به-رشد-در-کودکان-نوپا

استقلال رو به رشد در کودکان نوپا

فرزند شما استقلال رو به رشد خود را به هر طریقی نشان میدهد. او ممکن است قادر به درآوردن جوراب خودش باشد یا حتی بتواند لباسهایش را بپوشد. برای اینکه این کار را کامل انجام دهید هنوز فرصت نیاز دارد. او شاید بتواند خودش مسواک بزند. مثلا مسواک را در دهانش بگذارد و بجود. اما بی نیازی اش به کمک شما را با رفتارهایش نشان خواهد داد.

 

یادگیری زبان و صحبت کردن

به مرور یبا تقویت ماهیچه زبان و دهان فرزندتان، بیان او بهبود خواهد یافت. او حرف زدن را تازه شروع کرده و هنوز فهمیدن حرف های او دشوار است. در حقیقت شاید پدر و مادر تنها کسانی هستند که متوجه منظور و کلمات او میشوند.

میتوانید با کامل کردن جملاتی که میخواهد بگوید به او کمک کنید تا حرف زدن را زودتر یاد بگیرد. این کار شما تلفظ درست را نیز به او یاد خواهد داد. به مرور و باگذشت زمان از این مرحله عبور میکند و کلمات را بیان خواهد کرد.

 

برخورد-با-جیغ-زدن-کودک

برخورد با جیغ زدن کودک

جیغ زدن عادات اغلب کودکان نوپا است و مثل هر رفتار دیگری در صورت کنترل از سرش خواهد افتاد. صدای کودک ابزاری است که منظور خود را با آن به شما برساند. به غیر از این جیغ زدن راهی برای جلب توجه دیگران است. این اتفاق برای او خوشایند است.

بعضی بچه ها با جیغ زدن میخواهند به خواست خود برسند و والدین در برابر آنها تسلیم میشوند. برای جلوگیری از عادت شدن این رفتار باید به او بفهمانید که جیغ زدن شما را اذیت میکند. پس باید تا وقتی آرام نشده به حرف هایش گوش ندهید. او تا از صدای معمولی استفاده نکند نمیتواند به خواسته اش برسد.

مراقب باشید برای تفهیم این مسئله خودتان به فریاد متوسل نشوید. بهتر است با صدای آرام و زمزمه با او صحبت کنید و به او یاد بدهید همین طور با شما صحبت کند.

اسباب بازی محبوب کودک

اگر فرزند شما به عروسک یا وسیله خاصی وابسته است، نگرانی وجود ندارد. دل مشغولی به یک شی آرامبخش در تمام طول دو سال اول زندگی طبیعی است و برای اکثر کودکان وجود دارد.

او به مرور توانایی ذهنی و فیزیکی بیشتری پیدا میکند و هر روز با تجربیات، مناظر، صداها و کلمات جدیتری مواجه میشود. در آغوش گرفتن شی که دوست دارد به او آرامش میدهد و برای حفظ تعادل به آن نیاز خواهد داشت. پس به این حس احترام بگذارید. استفاده از آن به کودک کمک میکند تا راحت تر به خواب برود و این در حقیقت نشانه ای از بلوغ در اوست.

شی مورد علاقه فرزند شما شاید کمی کهنه و کثیف شود، بهتر است برای نو نگه داشتن آن تلاش نکنید. اغلب بو و ظاهر متمایز آن شی است که آنرا خاص میکند و تنها بهتر است مشابه آنرا برایش تهیه کنید. در صورتی که گم یا خراب شد جایگزین کردن یک نو پتو یا عروسک بهتر است و به او کمک خواهد کرد.

 

کتک-زدن-و-بدخلقی-در-کودکان

کتک زدن و بدخلقی در کودکان

کودکان نوپا گاهی شروع به ضربه زدن و کتک زدن میکنند. اگر این رفتار را در او دیدید، دست هایش را آرام بگیرید و مستقیم به چشمهایش نگاه کنید. به او بگوئید “نباید مامان و بابا رو زد!”

اگر فکر میکنید این رفتار ناشی از کلافگی اوست، از او بخواهید چیزی که ناراحتش کرده را نشان دهد. تلاش کنید رفتار جایگزین برای کتک زدن به او بیاموزید و با او صحبت کنید. او متوجه دلیل بد بودن این کار نیست و تنها در مسیر استقلال خود این رفتار را بروز میدهد.

در صورت نیاز میتوانید از پزشک کمک بگیرید.

 

ایمنی-و-امنیت-کودک-نوپا

 

ایمنی و امنیت کودک

معمولا اتفاقات ناگوار و به طور کلی آسیب های مربوط به کودکان در زمانی رخ میدهد که والدین مراقب او نیستند. درمهمانی، سفر، زمان رفتن به محل کار و … وقتی سر شما شلوغ است، از کودک غافل میشوید.

حوادثی مثل افتادن از پله ها، سوختگی یا مسمومیت معمولا به سادگی برای کودکان رخ میدهد. تنها راه جلوگیری از این حوادث این است که شما جوانب احتیاط را رعایت کنید و ایمنی او را فراهم سازید.

کودک 18 ماهه شما انقدر بزرگ نیست که بتواند به تنهایی درحیاط بازی کند. پس بهتر است او را زیر نظر بگیرید یا به کسی بسپارید.

غرق شدن یکی دیگر از اتفاقاتی است که ممکن است برای او رخ دهد. این حادثه در استخر خانه یا جکوزی و … رخ میدهد. اگر با او نزدیک استخر هستید، حتی برای چند لحظه هم چشم از او برندارید. کودک نوپا به راحتی در آب میافتد و بدون دست و پا زدن غرق خواهد شد.

اگر با او در آب هستید، دست هایش را بگیرید و او را نگه دارید. اگر در خانه استخر دارید، مطمئن شوید او به محل استخر دسترسی نداشته باشد. محوطه مربوط به استخر باید در دار و همیشه قفل باشد.

 

بدرفتاری-و-شلوغ-کردن-کوکان

 

بدرفتاری و شلوغ کردن کوکان

اگر تابحال شاهد آزار و شلوغ کردن او نبوده اید، به زودی این رفتارها را مشاهده میکنید. اگر او از انجام کاری درمانده یا کلافه شود، ممکن است شروع به داد و فریاد کند.

برای آرام کردن او راه حلی نیست جز اینکه صبور باشید. گاهی بهتر است به جای سخنرانی کردن یا توضیحات منطقی، رفتاری خنثی داشته باشید و این رفتار را نادیده بگیرید.

الم شنگه ها زود فروکش میکنند. این رفتار شما به معنی نادیده گرفتن او نیست و تنها در راستای مدیریت و تربیت اوست.

.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader