logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری برای شما آرام تر میگذرد و خلق و خوی آرام تری دارید. بدن شما در دوران بارداری، بیش از دوره بلوغ تغییرات هورمونی دارد و احساسات شما بیشتر در معرض آشفتگی قرار میگیرند.

سه ماهه دوم بارداری به دلیل فروکش کردن هورمون ها برای شما آرام تر میگذرد و انرژی خود را باز خواهید یافت.

 

وضعیت-جنین-در-هفته-چهاردهم

 

وضعیت جنین در هفته چهاردهم

جنین در هفته چهاردهم بارداری به اندازه یک لیمو است. طول بدن او حدود 7.8 سانتی متر است و وزن او به 43 گرم میرسد. بدن او سریعتر از سرش رشد میکند و کمک بدن به تعادل میرسد.

در پایان هفته چهاردهم، جنین دست های بلندتری دارد اما در کل بدن او متناسب است. به تدریج پوششی از موهای کرک مانند و بسیار نرم تمام بدن او میپوشاند. به این موهای کم پشت و نرم لانگو یا کرک جنینی میگویند و کاملا بی رنگ و فاقد مغز هستند.

رویش این کرک به دلیل حفظ دما است و به محض اینکه چربی زیر پوست او جمع شود، دمای بدن او توسط این چربی های زیر پوستی حفظ میشود.

کبد جنین در این هفته تولید صفرا میکند و فعالیت مناسبی دارد. طحال نیز به تولید گلبول های قرمز کمک میکند. همچنین ادرار تولید میکند و آنرا به داخل مایع آمنیوتیک میریزد. این یک فرآیند طبیعی است که تا زمان تولد ادامه خواهد داشت.

جنین هنوز حرکات نرم و آهسته ای دارد که مادر هنوز قادر به لمس آن نیست. دست و پاهای او در حدود 1.25 سانتی متر و فعال ترو انعطاف پذیرترند.

مغز جنین در این هفته ارسال پالس هاس عصبی را آغاز کرده و گاهی ماهیچه های صورت او نیز حالاتی را نشان میدهند. چشم ها به صورت نیمه باز، حالت پیشانی اخم کرده و درآوردن شکلک را از این زمان شروع میکند. کودک شما میتواند چنگ بیاندازد و یا انگشتان خورا بمکد.

بدن جنین شروع به تولید هورمون میکند و غده تیروئید او شکل گرفته است. اندام های تناسلی نیز در حال رشد هستند و غده پروستات در پسرها و تخمدان در دخترها رو به رشد است.

خون در مغز جنین استخوان شکل میگیرد، شش ها نیز کارشان را انجام میدهند و خودشان را برای تنفس هوا بعد از تولد آماده میکنند.

 

سونوگرافی-هفته-چهاردهم-بارداری

 

وضعیت مادر در هفته چهاردهم حاملگی

در هفته چهاردهم از بارداری با از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند درد سینه، تهوع و خستگی، مادر انرژی بیشتری دارد و احساس خوشایندی از بارداری دارد.

از این هفته در ظاهر شما نیز تغییراتی ایجاد میشود و این به خاطر این است که رحم از حفره لگنی خارج میشود و در بخش پایینی شکمتان قرار میگیرد.

ناحیه بالایی رحم کمی بالاتر از استخوان لگنی قرار دارد و با رشد جنین شکم رو به جلو رشد خواهد کرد. از اثرات جانبی رشد رحم، درد لیگامنت حلقوی است.

این درد و دردهای بارداری از هفته چهاردهم در دو طرف شکم حس میشوند و بهترین راه تسکین آنها این است که پایتان را بالا بگذارید و در یک موقعیت راحت دراز بکشید.

جلو آمدن شکم مرجله جذابی از حاملگی و به طور کلی نشان بارداری می باشد. اندکی نگرانی در این هفته ها طبیعی است. اما بهتر است خوشحال باشید که خطر سقط جنین کاهش یافته و اکنون باید تمرکز خود را روی مراقبت از کودکتان بگذارید.

 

 

نشانه های هفته چهاردهم باردای

درد لگن :

در هفته چهاردهم از حاملگی درد لگن معمولا برای مادران وجود دارد. علت این درد رشد کودک است و عضلات و رباط های شما نیز متورم میشوند. گرفتگی عضلات به دلیل درد رگ ها است. اگر تحمل درد را ندارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

زیاد شدن اشتها :

در چهاردهمین هفته از بارداری افزایش اشتهای خواهید داشت. آنچه میخورید روی رشد جنین تاثیر دارد و باید حدود 300 کالری اضافی دریافت کنید. اگر دوقلو باردار باشید، باید این میزان به حدود 680 کالری افزایش یابد.

ضخامت و شفافیت موها :

از دیگرعلامت های بارداری در هفته چهاردهم ضخیم شدن موها و شفاف شدن آنها است.

 

تغذیه-در-هفته-چهاردهم-حاملگی

 

تغذیه در هفته چهاردهم حاملگی

نمک :

مصرف نمک باید به 2400 میلی گرم در روز کاهش یابد. شما نیازی به کنار گذاشتن نمک نخواهید داشت، اما بهتر است مصرف آنرا کاهش دهید.

مصرف غذاهای پرنمک مانند سوپ های کنسرو شده و خشک، گوشت های نمک سود و گوشت فرآوری شده، گوجه فرنگی کنسرو شده، پنیر کره بادام‌زمینی، برشتوک‌ها، غذاهای فریز شده، غذاهای آماده و میان وعده‌هایی مثل چیپس و پفک برای شما مناسب نیست.

 

آهن و ویتامین D

مکمل‌های آهن و ویتامین D و … در مراکز درمانی دولتی برای خانم‌های باردار و شیرده به صورت رایگان انجام میشود.

 

ماهی کلیکا

ماهی های کلیکا ارزش تغذیه ای بالاتر از ماهی های بزرگ دارد و چون با استخوان مصرف میشود، منبع غنی از کلسیم و فسفر می باشد.

این ماهی پرچرب است و کالری بالایی دارد. همچنین میزان ویتامین های محلول در چربی آن (مثل A، D،E، K) بیشتر از ویتامین های محلول در آب است.

گوشت ماهی کلیکا تیره است و در مقایسه با ماهی های سفید از نظر داشتن ویتامین B غنی تر می باشد.

 

 

مراقبت-های-بارداری-در-هفته-چهاردهم

مراقبت های بارداری در هفته چهاردهم

ترش کردن معده :

در هفته چهاردهم بارداری ممکن است ترش کردن معده را تجربه کنید. این مشکل به دلیل سوء هاضمه، اسیدی شدن معده یا ریفلاکس اتفاق میافتد. هورمون های دوره بارداری، رود هضم غذا را در بدن کند میکنند و به جنین کمک میکنند تا آب و مواد مغذی را از بدن شما آسان تر جذب کند.

غذا در معده به کندی حرکت میکند و تخلیه مواد از معده نیز کند میشود. پروژسترون هورمون دیگری است که موجب شل شدن ماهیچه های بین معده و مری میشود. مجموع این عوامل موجب میشود تا اسید معده فرصت بیشتری داشته باشند و رو به بالا حرکت کنند.

برای جلوگیری از سوزش معده یا ترش کردن معده بهتر است غذای خود را در وعده های بیشتر و میزان کمتری میل کنید. همچنین زمان بین شام تا زمان خواب تان را بیشتر کنید.

بهتر است غذاهای اسیدی مثل پرتقال، گوجه‌فرنگی و گریپ‌فروت را با غذاهای کمتر اسیدی میل کنید. میتوانید پس از صرف غذا آدامس بجوید تا بزاق دهانتان افزایش یابد و اسید داخل مری را خنثی کند.

توصیه میشود بالافاصله بعد از صرف غذا فورا نخوابید و در به حالت صاف بنشینید.

 

مصرف آب در بارداری

در دوره حاملگی مقدار مصرف آب روزانه خود را به ویژه در تابستان افزایش دهید. اگر هوا خیلی گرم نیست میتوانید روزی 4 تا 5 لیوان آب بنوشید. اگر ورم دست و پای شما زیادی است در مصرف آب زیاده روی نکنید.

نوشیدن آب میوه، نوشیدنی غیرالکلی و دوغ نیز برای شما مفید خواهد بود.

 

پوشیدن لباس های راحت

در حالیکه جنین شما رو به رشد است، از شلوارهای کمرکش استفاده کنید. از لباس های راحت استفاده کنید. زمانیکه جنین در حال رشد است و مایع اطراف آن بزرگتر میشود،شکم شما نیز رشد میکند.

میتوانید به پشت دراز بکشید و دو نیم سانت زیر ناف خود را لمس کنید. فشار دادن این نقطه از شکم تان خطری برای جنین تان ندارد و بدن شما به طور کلی جای امنی برای کودک شما است.

از هفته دوازدهم به بعد رحم شما در استخوان لگن قرار میگیرد و بعد از آن به طور مرتب جلو می آید. این نشانه رشد جنین طبق زمان بندی می باشد.

 

 

روش-های-خوابیدن-در-بارداری

 

روش های خوابیدن در بارداری

خوابیدن روی شکم یا کمر برای شما ناراحتی ایجاد میکند. زیرا شما روی جنین میخوابید و این مثل خوابیدن روی توپ فوتبال می باشد. بدن شما به صورت خودکار متوجه وضعیت نامناسب میشود و تغییر حالت میدهد.

به پشت خوابیدن برای شما مناسب نیستو به این دلیل که رگ های خونی در سمت راست ستون فقرات شما قرار دارند و خوابیدن به پشت باعث میشود تا وزن رحم روی آن بیافتد. این حالت جریان خون را افزایش میدهد و فشار روی رگ ها زیاد میشود. به این شکل فشارخون پایین می آید و دچار تعریق، تهوع و سرگیجه خواهید شد.

در عین حال بازهم بدن شما به طور طبیعی از جنین محافظت میکند و به سمت مناسب برای خواب میچرخید. برای خواب راحت میتوانید از بالش های بارداری استفاده کنید.

 

نوسانات روحی

به طور کلی در دوره بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، نوسانات خلقی خواهید داشت. ممکن است لحظه ای از چیزی خوشحال شوید و سپس از مسئله ای دیگر سریعا ناراحت شوید. این تغییرات خلق و خو به قدری شدید است که ممکن است موجب افسردگی، اضطراب و عصبانیت شما شود.

اگر روزها زیاد گریه میکنید و شب ها خواب راحت ندارید، انرژی کافی برای انجام کارها ندارید یا از معاشرت با دیگران لذت نمیبرید، بهتر است با یک متخصص و روان شناس در این باره صحبت کنید.

 

اضافه-وزن-در-بارداری

 

اضافه وزن

وزن جنین شما در هفته چهاردهم دوره جنینی، به حدود 60 گرم رسیده و شما ممکن است بیش از این مقدار اضافه وزن داشته باشید. در بدن شما تغییرات زیادی رخ داده تا جنین را با محیط بدن سازگار کند. رشد جنین تنها بخشی از دلایل اضافه وزن شماست.

مقدار خونی که در زمان بارداری در رگ های شما جریان دارد 40 درصد بیشتر از قبل است و این خود میتواند علت زیاد شدن وزن شما باشد. حدود 4 کیلوگرم وزن شما به این دلیل است.

فرزند شما با حدود 2 کیلوگرم مایع آمنیوتیک احاطه شده و سینه های شما نیز بزگتر شده اند. تمام این تغییرات موجب اضافه وزن هستند. اگر بی از حد چاق شده باشید باید رژیم مناسب بگیرید و بیشتر ورزش کنید.

 

سونوگرافی هفته چهاردهم بارداری

در سونوگرافی هفته چهاردهم سر جنین کاملا مشخص می باشد و دستش را روی سینه اش قرار داده است.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader