logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری زمانی است که جنسیت کودک شما مشخص شده و میتوانید برای او اسم انتخاب کنید. در این هفته اتفاقات زیادی انتظار شما را میشکد و رشد کودک شما ادامه دارد.

 

 

وضعیت جنین در هفته بیست و یکم

جنین در هفته بیست و یکم بارداری، حدود 360 گرم وزن دارد و اندازه او حدود نیز 26.7 است. او حالا تقریبا اندازه یک موز است و در عکس های سونوگرافی سه بعدی میتوانید ابروها و پلک های او را که کامل شده است ببینید.

عضلات او قوی تر شده و حرکاتش را حس خواهید کرد. فرزند شما ممکن است گاه و بیگاه تکان بخورد و مثلا در زمان خواب حرکت او در شکم خود حس کنید.

واژن جنین دختر در هفته بیست و یک دوره جنینی کاملا شکل گرفته است. هرچند رشد این اندام تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت.

او هنوز فضای زیادی برای حرکت در رحم شما دارد، کمتر میخوابد و بیشتر ضربه میزند. اما شما حرکات و ضربه های او را به صورت تصادفی حس میکنید.

بدن جنین با ماده ای سفید رنگ و چسبنده، پوشیده شده و این ماده در زمان تولد از بین میرود. تا این هفته طحال و کبد او تمام سلول های خونی را تولید کرده اند و تا قبل از تولد این فرآیند کامل خواهد شد.

مغز جنین نیز مانند سایر قسمت های بدن او در حال تکامل است. حواس او رشد کرده و عادت های تغذیه ای، خواب شما، نور و سر و صدای بیرون را حس میکند.

 

علائم-هفته-21-بارداری

 

وضعیت مادر در هفته بیست و یکم از بارداری

در هفته بیست و یکم از حاملگی مادر کاملا احساس آرامش میکند و شکم شما هنوز هم خیلی بزرگ نشده است. بخش عمده دردها و عوارض حاملگی در این هفته از بین رفته اند و هنوز میتوانید راحت استراحت کنید.

رشد کودک شما در سه ماهه دوم تقریبا کامل شده و درد کمی را حس خواهید کرد. التبه این به معنی عدم وجود مشکلات جزئی نیست و عوارضی را تجربه خواهید کرد. به طور مثال به دلیل افزایش تولید چربی در بدن شما،آکنه یا جوش روی پوستتان ظاهر شود. بهتر است برای کنترل این مسئله صورت خود را روزی دوبار با شامپو بچه و آب ولرم بشوئید. بدون تجویز پزشک از دارو یا پمادهای موضعی استفاده نکنید.

از عوارض دیگری که در این هفته از بارداری احتمالا تجربه میکنید، ابتلا به واریس بارداری است. این مشکل میتواند ارثی باشد و شما آنرا از مادر خود به ارث برده باشید. حاملگی فشار روی سیاهرگ های شما را بیشتر میکند.

به دلیل اینکه حجم خون در بدن شما افزایش یافته و در عین حال رحم فشار بیشتری بر سیاهرگ بزرگ تحتانی وارد میکند، احتمال ایجاد رگ های واریسی وجود دارد.

همچنین در هفته بیست و یکم حاملگی به دلیل افزایش هورمون پروژسترون، دیواره سیاهرگ شل میشود و با رشد جنین و بزرگ شدن رحم، سیاهرگ ها بزرگ و بزرگتر خواهند شد. مشکل سیاهرگ های واریسی در دوره بارداری شدیدتر است و ممکن است در قسمت هایی از بدن مانند فرج نیز ظاهر شوند.

اگر پا درد دارید، هر صبح جوراب واریس بپوشید. یک پیاده روی سریع در طول روز میتواند موجب افزایش پردش خون در بدن شما شود. به پهلوی چپ دراز بکشید و یک بالش زیر پای خود قرار دهید تا پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرند.

اگر در خطر زایمان زودرس باشید، پزشک ممکن است برایتان فیبرونکتین جنینی را آزمایش کند. این ماده در حقیقت پروتئینی که به کیسه آمنیوتیک رحم میچسبد. برای جلوگیری از این مشکل مصرف دارو میتواند موثر باشد.

 

علائم-بارداری-در-هفته-بیست-و-یکم

 

علائم هفته بیست و یکم حاملگی

عدم کنترل ادرار

از اتفاقات ناخوشایندی که اغلب مادران در این دوره تجربه میکنند، از دست رفتن کنترل ادرار است. معمولا با عطسه یا خنده ممکن است اختیار ادرار خود را از دست بدهید. این مشکل در صبح ها بیشتر شایع است و نمیتوان جلوی آنرا گرفت.

بهترین راه حل برای آن انجام نرمش کگل در دوره قبل و حین بارداری است. انجام این نرمش کمک میکند تا عضلات مثانه تان قوی شود. اگر ادرار شما آنقدر زیاد است که لباستان را خیس میکند، باید مطمئن شوید که کیسه آب پاره نشده باشد. برای این موضوع حتما به پزشک مراجعه کنید.

گاهی در رحمتان احساس انقباض میکنید که این حس نامنظم است. به آن انقباض برکستون میگیوند و این عارضه کاملا طبیعی است. زمانی که حرکت داشته باشید و موقعیت خود را تغییر دهید، این انقباض از بین میرود. اگر درد یا انقباضی دارید که تمام نمیشود حتما برای کنترل و رفع آن با پزشک مشورت کنید.

 

تغذیه-در-هفته-بیست-و-یکم-بارداری

 

تغذیه در هفته بیست و یکم بارداری

مصرف بادام زمینی در دوره بارداری میتواند به پایین آوردن کلسترول و قند خون کمک کند. این خوراکی حاوی فیبر، ویتامین E و فولات چربی است و ارزش غذایی زیادی دارد. مصرف آن همچنین به کنترل وزن کمک میکند و جایگزین خوبی برای غذاهای حاوی کربوهیدارت می باشد.

مصرف بادام زمینی به سلامت قلب نیز کمک میکند و جلوی گرسنگی را میگیرد. اما مصرف کره بادام زمینی میتواند در بزرگسالان ایجاد حساسیت کند. زیرا یکقاشق از از این خوراکی به اندازه یک ساندویچ و برابر 190 گرم کالری دارد.حدود 2 تا 2.5 درصد بزرگسالان به این ماده غذایی حساسیت نشان میدهند.

حساسیت به این خوراکی طبیعی است. اگر امصرف کره بادام زمینی برای شما ایجاد حساسیت میکند، باید از مصرف همیشگی آن به ویژه در دوران بارداری پرهیز کنید. تحقیقات نشان داده این ماده بعد از مصرف وارد شیر مادر میشود و پروتئین آن بالافاصله از جفت هم عبور خواهد کرد.

مصرف غذاهای حیوانی میتواند نیاز بدنتان به روی را تامین کند. روی در مواد غذایی همچون شیر، گوشت، پنیر، تخم مرغ و ماست وجود دارد و مصرف آن به ساخت و ترمیم سلول های بدن کمک میکند. وجود روی در بدن برای مادران باردار ضروری است .

اگر گیاهخوار هستید، مصرف گیاهان حاوی روی مثل غلات کامل، بنشن و آجیل نیز برای بدن شما مفید است و نیازتان را به این ماده غذایی رفع میکند. در صورت تائید پزشک میتوانید از مکمل های حاوی روی نیز استفاده کنید.

 

 

سونوگرافی-هفته-21-بارداری

 

سونوگرافی هفته بیست و یکم بارداری

تصاویر سونوگرافی در هفته بیست و یکم بارداری نشان میدهد که استخوان ها و ساختار اسکلت بدن جنین چگونه شکل گرفته و ریه ها را نیز نشان میدهد. با نگاه به قفسه سینه او میتوان قلب و ریه را مشاهده کرد و اگرهمه چیز طبیعی باشد، این آخرین سونوگرافی شما تا ماه آخر بارداری خواهد بود.

 

سفر-در-هفته-21-بارداری

 

توصیه های هفته بیست و یکم بارداری

باتوجه به اینکه وضعیت جنین شما نرمال است و دیگر خطر سقط جنین وجود ندارد، این بهترین زمان برای مسافرت می باشد. تنها خطری که میتواند در طول سفر شما تهدید کند، لخته شدن خون است.

به ویژه در مسافرت های طولانی که که باید زمان زیادی را روی صندلی بنشینید، احتمال آن بیشتر خواهد شد. بهتر است هرچند وقت یکبار بلند شوید و کمی راه بروید و اگر مبتلا به واریس هستید، از جوراب های مخصوص واریس استفاده کنید.

در طول سفر باید راحت ترین کفش و لباستان را بپوشید و به خصوص اگر قرار است زمان زیادی را روی صندلی بنشینید، از جوراب بلند و کشی استفاده کنید.

در طول سفر به اندازه کافی به بدنتان آب برسانید و بخار روی فنجان آب داغ را استنشاق کنید. همچنین از محلول آب نمک برای شست و شوی بینی تان استفاده نمائید.

بیشتر فرودگاه ها به زنان باردار تا پیش از هفته سی و ششم اجازه پرواز میدهند. اما حتما برای پرواز با پزشک خود مشورت کنید. به ویژه برای زنانی که احتمال زایمان زودرس یا اختلالات در جفت وجود دارد باید حتما اجازه پزشک را داشته باشند.

بهتر است از مسافرت با تور هایی که به چند شهر مختلف میروند اجتناب کنید و حالا که سوخت و ساز بدنتان بیشتر شده به شهرهایی بروید که آب وهوای ملایمی دارند. در صورت سفر به شهرهای گرمسیر بهتر است در هتلی اقامت کنید که تهویه مناسبی دارند.

در طول سفر مصرف ویتامین های پیش از تولد را فراموش نکنید و از ورزش و برنامه غذایی سالم غافل نشوید.

در حمل و جابجایی چمدان های خود دقت کنید و در صورت امکان از همسر تان برای این کار کمک بگیرید.

مهم است که پیش از سفر با پزشک خود مشورت کنید و مدارک پزشکی و دفترچه بیمه تان را همراه داشته باشید.

برای سفر به منطقه ای امن بروید، جایی که آب آشامیدنی مناسبی دارد و خطر ابتلا به عفونت و درگیری یا ناآرامی وجود ندارد.

اگر در سفر قصد رانندگی دارید، حتما دقت کنید کمربند ایمنی را درست ببندید و آنرا روی شکمتان قرار ندهید. در زمان سفر با هر وسیله نقلیه ای که قصد دارید سفر کنید، حتما بالش و کفش راحتی به همراه داشته باشید. باید کمر و پاهای شما در وضعیت مطلوب خود قرار بگیرند.

 

رابطه جنسی در هفته بیست و یکم حاملگی

اگر در این دوره پس از ارضا شدن احساس دلپیچه و درد در رحم کردید، بدانید که این مسئله طبیعی است. از آن ناراحت نباشید، زیرا تاثیری روی جنین شما نخواهد داشت. اگر دل پیچه طول کشید و دوباره شروع شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

لکه بینی در هفته های اول بارداری و تا پیش از هفته هجدهم طبیعی است، اما در سه ماهه دوم باید نسبت به آن حساسیت داشت و سریعا به پزشک خود این مسئله را اطلاع دهید.

در این هفته، برای برقراری رابطه جنسی باید با احتیاط عمل کنید. زیرا شکم شما بزرگ شده و لازم است تا احساسات خود را به وضوح بیان کنید. استفاده از پوزیشن های قدیمی میتواند دشوار باشد و لازم است تا موقیعت جدیدی را امتحان کنید. اگر این رابطه برای شما آزاردهنده بود حتما این را به همسرتان بگوئید.

اگر اولین بارداری خود را تجربه میکنید، از برهنه شدن در مقابل همسرتان خجالت نکشید. تغییرات فرم بدن ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد. اما بهتر است با ان روبرو شوید و از آن شرم نداشته باشید.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader