logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری شما به تولد فرزندتان نزدیک میشوید و مراحل پایانی بارداری خود را میگذارنید. احتمالا به چهره او فکر میکنید و اینکه شبیه شماست یا پدرش؟

این روزها برای شما با ذوق همراه است و البته نیاز به مراقبت هایی هم خواهید داشت.

 

 

وضعیت جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

جنین در سه ماهه دوم به سرعت در حال رشد است و وزن او حدود 110 گرم می باشد. طول بدن کودک شما در این زمان تقریبا به 30 سانت رسیده و در رحم شما به شکل خمیده قرار گرفته است. اندازه اندام ها با هم تناسب دارد و میتوان گفت هم اندازه یک بلال می باشد.

میتوانید حرکات او را کاملا حس کنید. در این هفته اگر میتوانستید او را ببینید، متوجه تجمع چربی در زیر پوست او میشدید. پوست جنین در هفته 24 دیگر شفاف و چروک خورده نیست و تقریبا نیمه شفاف شده است. مغز جنین به سرعت بزرگ میشود و اندام های چشایی نیز رو به رشد است.

دستگاه تنفسی نیز تکامل خود را آغاز کرده و درخت تنفسی شاخه شاخه میشود. سلول های ریه سورفاکتانت تولید میکنند و این ماده موجب میشود تا کیسه هوای او بعد از تولد به راحتی پر از هوا شود.

گوش های او نیز به صداها حساس است و میتواند صدای شما را تشخیص دهد. تحقیقات نشان داده کودکان اولین درس های زبانی خود را در رحم مادر و دوره جنینی یاد میگیرند و اگر در زمان شیر خوردن کسانی که به زبان مادر صحبت میکنند نزدیک او باشند، پستان مادر را با قدرت بیشتری میمکند.

 

 

وضعیت مادر در هفته 24 از حاملگی

در این هفته از دوران بارداری، رحم چند سانتی متر بالاتر از ناف قرار گرفته و اندازه ان حدود یک توپ فوتبال میشود. اگر پوست شما خشک باشد، ممکن است احساس خارش بیشتری کنید. استفاده از کرم مرطوب کننده میتواند این خارش را کم کند و کشیدگی کم را قابل تحمل نماید.

حساسیت چشمان شما نیز به نور زیاد شده و ممکن است احساس خشکی درون چشمتان بکنید. این عارضه در دوران بارداری طبیعی است و با نام “چشمان خشک” شناخته میشود. برای رفع این عارضه نیز میتوانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید و چشمان تان را مرطوب نگه دارید.

بین هفته های 24 تا 28 بارداری برای برخی مادارن انجام تست غربالگری گلوکوز GCT ضروری است. این تست احتمال ابتلای شما به دیابت را مشخص میکند. در صورت ابتلا باید این مسئله را جدی بگیرید.

در دوران بارداری، قند خون شما بالا میرود و در صورت عدم درمان ممکن است مجبور به سزارین شوید. زیرا کودک شما در این حالت چاق میشود و چاقی در اندام های فوقانی او بیشتر خواهد بود. به ان ترتیب زایمان طبیعی برای شما دشوار میشود.

اگر دچار دیابت بارداری شده باشید احتمال اینکه کودکتان با سطح قند خون پایین متولد شود زیاد است. اما برای مطمئن شدن بایت این مشکل لازم است تا تست تحمل گلوکوز انجام دهید.

نشانه های زایمان زودرس نیز شامل افزایش ترشحات واژن که آبکی، لزج، صورتی یا خونی میشود که در صورت مشاهده در هفته 24 از بارداری باید آنرا با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین در صورتی که خونریزی یا لکه بینی، درد شکم یا گرفتگی عضلات شبیه به دوران قاعدگی دارید، باید به پزشک مارجعه کنید. مشکلاتی از این دست و افزایش فشار در لگن یا کمر دردی پیش از این تجربه نکرده اید، مراجعه به پزشک را ضروری میکند.

 

عوارض بارداری در هفته بیست و چهارم

 در هفته بیست و چهارم از بارداری مشاهده خال و لک روی پوست طبیعی است. این تغییرات پوستی به دلیل ترشحات هورمونی است ، نوک سینه ها تیره تر میشوند و خط روی شکم شما نیز پررنگ تر میگردد.

در این دوران با بزرگ شدن جنین، به رگ سیاتیک شما فشار وارد میشود. رگ سیاتیک بزرگترین و طولانی ترین رگ دن شماست و ضخامت آن به اندازه یک بند انگشت می باشد. این رگ از پایین ترین قسمت نخاع شروع میشود و در ناحیه لگن خاصره به دو قسمت تقسیم میشود. سپس به سمت کفل و ران میرود و تا کف پا میرسد.

درد سیاتیک پس از زایمان از بین میرود. هرچند این روند به تدریج اتفاق میافتد. برای التیام این درد میتوانید روی آن کمپرس یخ بگذاریید و پس از دو روز از بطری آب داغ استفاده کنید. این سرد و گرم شدن به تسکین درد کمک میکند. انجام حرکات کششی با تمرکز بر کمر، کفل ها و پشت ران نیز سودمند خواهد بود. انجام ورزش هایی همچون شنا و پیاده روی نیز دردتان را کاهش میدهد.

 

 

نشانه های بارداری در هفته 24

در هفته 24 بارداری ممکن است تجربه خونریزی لثه ها را داشته باشید. این مشکل در 75 درصد خانم ها و بعد از هربار مسواک زدن رخ خواهد داد. خونریزی لثه ها ممکن است موجب آماس و التهاب لثه ها نیز بشود.

لثه ها نیز مانند سایر بافت ها در معرض ورم ناشی از هورمون های بارداری هستند و به دلیل ضعیف شدن ایمنی بدن رخ میدهد. تحقیقات نشان میدهد که احتمال ابتلا به عفونت نیز در لثه وجود دارد.

عفونت لثه ها احتمال زایمان زودرس یا تولد نوزاد نارس را زیاد میکند. برای جلوگیری از این عارضه لازم است تا سه بار در روز مسواک بزنید، از شوینده دهان استفاده کنید و نخ دندان بکشید. از جویدن آدامس های قندی خودداری کنید و پیش از درد و عفونت بیشتر به پزشک مراجعه نمائید.

احساس خستگی و خواب آلودگی در این هفته بیشتر میشود. بهتر است در عصر و پس از صرف ناهار کمی پیاده روی کنید. اگر در جایی کار میکنید که دمای غیر معمول دارد، پیاده روی ترموستات طبیعی بدن شما را تنظیم میکند. باید بدنتان را خنک نگه دارید تا از خستگی در امان باشید.

 

 

مشکلات مادران در هفته بیست و چهارم حاملگی

در این هفته ممکن است به اسهال مبتلا شوید که این مشکل به دلیل باکتری معده-روده ای رخ میدهد. این باکتری در اثر تماس با فرد آلوده یا خوردن غذاهای آلوده ایجاد میشود و معمولا بیشتر از دو روز درگیر آن خواهید بود.

باید اجازه دهید که اسهال دوره خود را طی کند. زیرا باکتری ها باید از بدن تان خارج شوند و این تنها راه است. غذایی که میخورید مستقیما دفع میشود و این مشکل ساز نخواهد بود. بهتر است با نوشیدن آب و میوه آبدار، آب از دست رفته بدنتان را تامین کنید و اگر اسهال شدی یا طولانی تر از این مدت شد به پزشک مراجعه نمائید.

در صورتی که ذخیره آهن بدنتان کم باشد، آمادگی لازم را برای محافظت از جنین نخواهید داشت. گلبول های قرمز خون شما کم است و این قدرت عضلات تان را نیز کم میکند. در صورتی که این بیماری درمان نشود، شما از تپش قلب، عدم اکسیژن کافی در خون و مقاومت در برابر عفونت ها رنج خواهید برد.

در صورتی که شما به کمبود گلبول قرمز مبتلا باشیدف جنین شما نیز مبتلا میشود. به این جهت باید مصرف مکمل های آهن را شروع کنید. در این زمان ممکن است به یبوست دچار شوید که نیاز دارید مصرف مایعات را بیشتر کنید و فعال باشید.

 

 

تغذیه در هفته بیست و چهار حاملگی

در هفته های بیست و سوم و بیست و چهارم افزایش وزن شما در صورت تغذیه مناسب، طبیعی خواهد بود. افزایش وزن طبیعی بین 6.5 تا 7.5 کیلوگرم است و بیش از آن به معنی چاقی شما می باشد. برای کم کردن وزن اصلا سراغ رژیم غذایی نروید.

 بهتر است به اینکه چه میخورید و چقدر ورزش میکنید، توجه داشته باشید. از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید و مصرف غذاهای بی ارزش را کنار بگذارید. میتوانید یک دستگاه گام سنج بخرید و پیاده روی را شروع کنید. اگر روی برنامه و به اندازه غذا بخورید بیش از اندازه چاق نخواهید شد و میتوانید وزنتان را متعادل نگه دارید.

 

سونوگرافی در هفته بیست و چهارم حاملگی

عکس هاس سونوگرافی در هفته 24 حاملگی نشان میدهد که جنین مشغول بازی است و با پاهای خود به رحم شما فشار وارد میکند. با دست ها در حال تلاش برای گرفتن چیزهایی است و خودش را سرگرم میکند. او با بندناف بازی میکند و این خطری برای شما نخواهد داشت.

بندناف مجموعه ای از رگ های خونی قوی است و نیروی حاصل از جریان خون موجود در آن مانع از پیچ خوردگی میشود.

گوش های جنین در سونوگرافی این هفته کاملا مشخص است، هرچند شنوایی او هنوز تکمیل نشده.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader