logo
ورود / عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری از آخرین هفته های حاملگی است  و به زودی به تولد فرزندتان نزدیک میشوید. این اتفاق میتواند هم ترسناک و هم هیجان انگیز باشد. اطلاع از اتفاقات این هفته و روزهای آخر بارداری میتواند از ترس و اضطراب شما کم کند و برای تولد کودکتان آماده نماید.

 

 

وضعیت جنین در هفته 25 بارداری

جنین در این هفته به اندازه یک کدو حلوایی است و سر تا پای او حدود 34.6 سانتی متر میشود. وزن جنین در هفته 25 از بارداری 660 گرم است و این وزن خیلی زیاد نیست. به زودی بدن جنین کمی چربی می آورد و صورت نحیف و باریک او تغییر خواهد کرد. به این ترتیب پوستش کمتر چروک خواهد بود و بیشتر به انسان شبیه میشود.

موهای او کم رنگ است و کمی حالت نیز دارد. رنگ و حالت موها پس از تولد تغییر خواهند کرد و این برای همه کودکان رخ میدهد. در هفته های پایانی دوره جنینی، کودک شما دوره های خواب و بیداری منظمی را تجربه میکند و حالا لاغرتر از آن است که بتواند آماده تولد باشد.

جنین همچنان به چاق شدن ادامه میدهد و وزن او در پایان این هفته حدود 700 گرم خواهد بود. چشمها باز هستند و در موقع خواب آنها را میبندد. گیرنده های حسی اطراف دهان آمادگی لازم را برای گرفتن پستان دارند و او همچنان از طریق بندناف تغذیه میکند. مواد مغذی بدن شما از طریق بندناف به او منتقل میشوند.

در بندناف یک سیاهرگ و دو سرخرگ وجود دارد که کار انتقال مواد مغذی را انجام میدهند. این عضو  به وسیله ماده ای چسبنده و ژله مانند (ژل وارتون) از پیچ خوردن محافظت میشود.

با ادامه رشد جنین، رشد مغز او نیز کامل میشود و شیارها و خطوط در قشر مخ شکل میگیرند. قشر مخ در آینده وظیفه فرماندهی حس بینایی، بویایی، شنوایی و صحبت کردن و راه رفتن را به عهده خواهد داشت. در حال حاضر گوارش،  تنفس و دمای بدن به وسیله مغز کنترل میشوند.

 

وضعیت مادر در هفته بیست و پنجم حاملگی

در هفته بیست و پنجم حاملگی کودک شما موهای بیشتری در آورده و موها پرتر و درخشنده به نظر میرسند. موهای بدن جنین بلندتر شده اند و موهای شما نیز پرتر و درخشنده تر خواهند شد.

مو کودک پس از تولد به حالت عادی باز میگردد. وزن شما در این هفته بیشتر شده و شاید نتوانید مثل گذشته راحت راه بروید. ادامه دادن ورزش برای شما خوب است. اگر احساس خستگی کردید، ورزش را متوقف کنید.

نباید برای مدت طولانی به پشت دراز بکشید، انجام حرکات ورزشی ممکن است تعادل شما را به هم بزند و لازم است هرجا احساس تنگس نفس یا خستگی کردید، استراحت نمایید. آب زیاد بنوشید و قبل از ورزش گرم کردن بدن و پس از آن خنک کردن بدن را فراموش نکنید.

در فاصله هفته 24 تا 25 بارداری ممکن است به انجام آزمایش های مکرر برای کم خونی و غربالگری گلوکز نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوره بارداری افزایش میابد اما تعداد گلبول های قرمز خون ممکن است کافی نباشد. این عارضه را کم خونی فیزیولوژیک میگویند و در سه ماهه دوم و سوم بارداری معمولا اتفاق میافتد. اگر آزمایش خون شما گویای کم خونی واقعی باشد، باید از آهن و مکمل های غذایی استفاده کنید.

 

 

نشانه های بارداری در هفته بیست و پنجم

در سه ماهه اخر بارداری ممکن است بیشتر احساس تنگی نفس کنید. جنین بزرگتر میشود و فضای بیشتری را در بدن شما میگیرد، پس ریه ها فضای کمتری دارند و نمیتوانند به اندازه باز شوند.

در عین حال افزایش پروژستورن میتواند به تنفس شما کمک کند و اکسیژن بیشتری وارد بدن شما شود. حجم خونتان در دوران بارداری زیاد است و شما با دم و بازدم اکسیژن بیشتری را برای جفت میفرستید.

سینه های شما در ماه های پایان بارداری بزرگ تر شده و حتی ممکن است روی شکمتان بیافتند. این عضو باید برای شیردهی امداه شود، پس این اتفاق عجیب نخواهد بود. شکمتن پس از تولد فرزندتان کوچک میشود، اما سینه ها تغییری نمیکنند و حتی تا 24 یا 48 ساعت پس از زایمان هم به رشد خود ادامه میدهند.

خروج شیر در هر نوبت موجب کوچک تر شدن آنها میشود و با پرشدن در دوره بعدی، باز بزرگ میشوند. پس از اینکه فرزندتان را از شیر بگیرید، سینه ها به سایز معمول باز خواهند گشت.

 

 

تغذیه در هفته 25 حاملگی

برای بهبود تغذیه در هفته های پایان بارداری بهتر است شلغم بخورید. این خوراکی حاوی ویتامین A,B,C ، فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد است. شلغم نور چشم را تقویت میکند و به علت داشتن ویتامین A شب کوری را درمان میکند. به دلیل داشتن گوگرد و با کمک ویتامین A، خوردن شلغم از سنگ کلیه جلوگیری میکند و فشار خون را تنظیم مینماید. خوردن این خوراکی در تقویت تخمدان ها و تحریکات جنسی نیز نقش موثری دارد.

خوردن شلغم در زمان حاملگی موجب میشود تا بعدا کودک شما به آسانی دندان در بیاورد و استخوان های محکم تری داشته باشد. پس زودتر راه میافتد و حرف میزند. همچنین بدن او در برابر بیماری ها مقاوم تر خواهد شد.

اگر دوقلو باردار باشید، به جای 300 کالری اضافه در روز، حدودا 450 تا 500 کالری نیاز خواهید داشت. اگر طی روز فعالیت زیادی داشته باشید باید میزان کالری بیشتری هم دریافت کنید.

برنامه غذایی شما باید شامل میوه، سبزی، پروتئین، غلات، آجیل و حبوبات شود و همچنین از فرآورده های لبنی تغذیه کنید. در صورت لزوم و با مشورت پزشکتان میتوانید از مکمل های ویتامینه تغذیه نمائید.

 

 

مراقبت های هفته 25 بارداری

زمان مناسب ورزش

برای اینکه بدانید کدام حرکات ورزشی برای شما مناسب است باید با پزشک خود مشورت کنید. مزایا و عوراض حرکات ورزشی توسط پزشک مقایسه میشوند و اگر برای شما خطری نداشته باشد، میتوانید انها را انجام دهید. مزایای ورزش در بارداری از عوارض آن زیاد است و اگر دچار مشکلی در زمان ورزش شدید باید به پزشک خود اطلاع دهید.

 

ماساژ مخصوص بارداری

از بهترین کارهایی که در دوران باردای میتوانید انجام دهید، دریافت ماساژ است. با بزرگ شدن شکم، عضلات شانه و کمر فشار بیشتری را تحمل میکنند و ممکن است دچار گرفتگی شوند. ماساژ دادن باعث تسکین درد شما میشود و بدن شما را آرام میکند.

برای مادران باردار تخت های مخصوص ماساژ وجود دارد تا از فشار روی کم و شکم شما کم کند و بتوانید به راحتی به صورت دمر بخوابید.

 

آموزش های پیش از بارداری

گذراندن دوره بارداری مثل آمادگی برای مسابقات ورزشی است. هرقدر آمادگی جسمانی شما بیشتر باشد، راحت تر میتوانید این دوره را به پایاین ببرید. درد زایمان برای مادرانی که پیش از بارداری تناسب اندام داشته اند، کمتر است و آنها کمتر به اقدامات پزشکی و مداخلاتی مثل وکیوم و انبرک یا انجام سزارین نیاز خواهند داشت. همچنین آمادگی روحی آنها نیز برای زایمان بیشتر خواهد بود.

اما توجه به این نکته لازم است که تناسب ظاخری به تنهایی تضمین کننده تجربه درد زایمان خفیف نخواهد بود. در این مورد عوامل دیگری هم موثرند. لازم است که به اندازه کافی استراحت کرده باشید و انرژی لازم را برای زایمان در بدنتان داشته باشید. اگر در دوره بارداری ورزش کرده اید و تحرک لازم را داشته اید، بدن شما آماده تر خواهد بود.

 

 

نحوه درست خوابیدن در هفته بیست و پنجم حاملگی

در این هفته که به زمان زایمان خود نزدیک میشوید، شکم شما به اندازه یک توپ بسکتبال شده و دیگر نمیتوانید روی شکم بخوابید. همچنین دراز کشیدن به پشت هم میتواند موجب تهوع شود. زیرا رحم روی رگ بزرگی به نام سیاهرگ قرار گرفته و به آن فشار وارد میکند.

در زمان استراحت روی پهلوی چپ بخوابید تا رگ های خونی اصلی در سمت راست نخاعتان قرار بگیرد. خوابیدن روی پهلوی چپ اجازه میدهد تا خون در رگ ها آزادانه جریان داشته باشد.

 

عوارض بارداری در هفته بیست و پنجم

در این هفته ممکن است درد را در دنده هایتان احساس کنید. افزایش حجم شش ها برای تنفس راحت تر در این ماه به قفسه سینه فشار وارد میکند، حالا شما به اکسیژن بیشتری نیاز خواهید داشت.

کودک شما در عین حال که میخواهد حرکت کند، با پا به شکم شما ضربه میزند. همچنین گاهی در گوشه بالا و سمت راست بدن تان احساس درد خواهید کرد. این درد ممکن است به علت عفونت غضروفی دنده ها باشد. در صورت غیر قابل تحمل بودن آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییر موقعیت نشستن و خوابیدن شما درد را کاهش میدهد. زیرا کودک تغییر موقعیت خواهد داد. در طول روز روی صندلی بنشینید و بالشی زیر خود بگذارید. به این ترتیب فشار روی کمر شما کمتر میشود و میتوانید راحت تر نفس بکشید. دوش آب گرم و کمپرس آب داغ هم میتواند برایتان مفید باشد.

 

بیرون زدگی مویرگ ها

رگ های نازک روی سینه شما در این هفته شکل میگیرند که به آنها رگ های عنکبوتی میگویند. این رگ ها در هر جای دیگر بدن نیز قابل مشاهده هستند، اما بیشتر روی سینه ظاهر میشوند. وجود این رگ ها به علت افزایش نیاز بدن شما به اکسیزن است و خون باید ده درصد بیشتر اکسیژن تولید کند. این خون اضافی باعث میشود تا رگ ها از زیر پوشت بیشتر نمایان بشوند و این عارضه در زنانی که پوست نازکی دارند، بیشتر مشهود می باشد.

 

 

سونوگرافی هفته بیست و پنجم حاملگی

در سونوگرافی هفته 25 حاملگی، گوش های جنین کاملا مشخص است و جثه او به اندازه ای بزرگ شده که فضای کمی برای تحرک دارد.

انجام سونوگرافی در این هفته ضرورتی ندارد اما در صورت مشاهده علائمی مبنی بر در خطر بودن نوزاد میتواند انجام آن لازم باشد.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader